Prymas Anglii i Walii zabronił odprawiania mszy łacińskiej podczas Triduum Paschalnego
Kardynał Vincent Nichols, prymas Anglii i Walii, odmówił wyrażenia zgody na celebrację Triduum Paschalnego w starym obrządku łacińskim w Westminster. Taka sytuacja będzie miała miejsce po raz pierwszy od lat 90. XX wieku.
"Nie" dla mszy trydenckiej
Triduum Paschalne odprawiane w rycie łacińskim, jedyne w diecezji obejmującej także Londyn, miało się odbyć w St. Mary Moorfields. W ostatnich latach w tych nabożeństwach brało udział nawet 200 osób, przyciągając parafian z innych części archidiecezji, którzy uczęszczają na tradycyjną liturgię w innych kościołach.
Jednak w e-mailu, do którego dotarły katolickie media, skierowanym do księdza Michaela Cullinana, stałego celebransa tradycyjnych nabożeństw, kardynał Nichols napisał, że "ze względu na szerszą perspektywę” w kwestii wydawania zezwoleń na odprawianie tradycyjnej liturgii w innych częściach archidiecezji, musi odmówić prośbie Cullinana dotyczącej możliwości odprawienia takiej mszy.
Stowarzyszenie Mszy Łacińskiej Anglii i Walii w oświadczeniu z 27 lutego stwierdziło, że jest "zasmucone” tą wiadomością i wskazało, że wierni uczestniczący w tradycyjnej liturgii w kilku innych miejscach archidiecezji "będą teraz pozbawieni szansy uczestniczyć w najważniejszych dniach liturgicznych w roku zgodnie z tą liturgią w Archidiecezji Westminster”.
Tradycyjne nabożeństwa Triduum będą nadal odprawiane w Londynie, ale poza archidiecezją.
W swoim e-mailu kardynał Nichols poinformował, że podjął swoją decyzję zgodnie z "parametrami określonymi przez Stolicę Apostolską”. Chodzi o dokument papieża Franciszka z 2021 roku Motu Proprio zatytułowany Traditionis custodes ("Strażnicy tradycji”), który nałożył ograniczenia na tradycyjną liturgię łacińską.
Kardynał napisał również, że "czeka na decyzję Stolicy Apostolskiej, na mocy której kościół parafialny będzie mógł być miejscem, gdzie odprawia się mszę św. zgodnie z Mszałem poprzedzającym reformę z 1970 r”.